Експеримент надії

Спочатку версія, що бродить вітчизняними фейсбуками:

У 1950-х Курт Ріхтер з Університету Джона Гопкінса провів “жорстокий” експеримент. Він кидав у воду щурів, вимірюючи час, за який вони потонуть. Це ставало за 15-20 хвилин. Далі він взяв іншу групу тварин, їх кидав у воду, але діставав до того, як вони починали тонути. Їх витирали рушником, заспокоювали, а потім знов кидали у воду. І з такої другої спроби вони плавали аж 60 годин!!!! Це значить, що коли вони отримали надію на порятунок (бо ж їх діставали з води), то вірили в себе та боролися!

Далі зазвичай йдуть тези з питань особистого розвитку та контакти, за якими можна записатися на відповідний курс 🙂

Дослідник та публікація справжні. А от інтерпретація не дуже.

Дослідження почалося з встановлення залежності часу плавання щурів у воді (звідки вони не здатні врятуватися) від її температури в рамках абсолютно не пов’язаного із психологією експерименту (направленого на вивчення водно-сольового обміну). Залежність, що не дивно, виявилася дзвоноподібною – дуже низькі та дуже високі температури були більш смертельними.

Оптимумом стала температура 95F (32 °С) – за неї середній час плавання становив ті самі 60 годин, але без рушників та заспокоєння тварин. Проте, за кожної температури варіабельність поміж тварин була вкрай високою: навіть за оптимуму деякі тонули через 5-10 хвилин, тоді як максимальна тривалість плавання становила 81 годину (більше трьох діб!). Для експерименту така висока мінливість була поганою, тож Ріхтер вирішив з’ясувати, у чому причина. Адже 10 хвилин перебування у воді це явно не час фізичного виснаження. Чому ж тварини здаються і не борються за життя?

Використані в експерименті Ріхтера тварини були лабораторними, прирученими. Було вирішено порівняти їх із дикими. Зазвичай вони більш агресивні та недовірливі, тож прагнення вижити очікувано мало б бути більшим. Натомість, уся партія з 34 щойно виловлених диких тварин втопилася протягом 15 хвилин. Деякі помирали просто на шляху до ємкості з водою.

Отже, вирішальне значення мала стресованість тварин. Зважаючи на базові фізіологічні знання, варто було очікувати в них надмірної активації симпатичної системи, високого пульсу та загибелі від серцевої нестачі під час систоли (максимального скорочення серця). Натомість, в них спостерігали зниження серцевої активності, частоти дихання, температури тіла, а розтин виявив, що зупинка серця відбувалася на стадії діастоли (розслаблення). Тож, імовірніше, причиною смерті була надмірна активація блукаючого нерва, а не симпатичної ланки. Це мало й інші фізіологічні підтвердження.

Для зниження рівня стресованості було вирішено попередньо адаптувати тварин – виловлювати з води до того, як вони втонуть, а потім повторювати спробу.

Це призвело до того, що кількість швидких смертей знизилася, а час максимального плавання в експерименті став стабільним та однаковим в групах диких і домашніх щурів.

Як висновок, Ріхтер зазначав, що феномен раптової смерті, зареєстрований в його експериментах на тваринах, та у людей має спільні фізіологічні механізми. В історії відомі й інші приклади таких раптових смертей – наприклад, у молодих та здорових солдатів під час Другої світової війни. Описані випадки смерті після прийому невеликих, явно не летальних доз отрут, або ж несмертельних поранень. Очевидно, тут причиною, як і у вуду, є сильна внутрішня віра в свою майбутню смерть. А фізіологічним механізмом цього є не симпатичний стрес, а надмірна парасимпатична активація.

Базовим реагуванням на стрес, як ми вчимо у школі, є “боротьба або втеча”. Але, принаймні в гризунів, є й інший тип реакції – завмирання (freezing), що, певно, є поганою ідеєю під час перебування у воді.

Ми не знаємо, чи вірять щури в порятунок, але Курт Ріхтер дійсно вживав у статті слово “hopeless”.

Одна відповідь до “Експеримент надії”

  1. […] Є й інші популярні експерименти, популярна інтерпретація яких бажає кращого. Наприклад, “експеримент надії“. […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *