Як спілкуються кальмари

У нас з вами зір вважається головним джерелом інформації про довкілля. Зорова система добре розвинена і в інших тварин. З-поміж безхребетних найкращий зір мають головоногі молюски. Їхні очі мають подібну до наших будову, а деякі особливості навіть крутіші. Очевидно, що кальмари використовують зір не лише під час полювання, а й для внутрішньовидової взаємодії. При цьому багато з них мешкають у глибині морів, де світла не дуже багато. Тому виникає питання, наскільки ж в таких умовах тварини користуються зором.

Для того, щоб знайти відповідь, учені моніторили природню поведінку кальмара Гумбольдта (Dosidicus gigas) за допомогою автономних підводних дистанційно керованих камер. Представники цього виду є самими глибинними серед своїх родичів. Як і інші глибоководні тварини, ці кальмари здатні до біолюмінісценції – світіння покривів, індукованого біохімічними реакціями. Дослідники виявили, що візерунки не є випадковими. Серед них можна виділити певні патерни, асоційовані із різними типами поведінки. Візерунки були розділені на 28 категорій, а поведінка тварин – на 13. Цікаво, що в змінах патернів вдалося виявити певний набір правил – щось на зразок синтаксису. Деякі сигнали були визначниками типу поведінки, інші ж слугували модифікаторами, ніби акцентуючи різні нюанси.

Візуальна сигналізація, ймовірно, має вирішальне значення для групового навчання, координації переміщень та прийняття колективних рішень. Подальше дослідження сигналів головоногих в глибокому океані дасть нам розуміння того, як та наскільки можна обмінюватися інформацією в одному з найскладніших для візуального спілкування середовищ планети.

Джерело: Burford BP, Robison BH. Bioluminescent backlighting illuminates the complex visual signals of a social squid in the deep sea. Proc Natl Acad Sci U S A. 2020 Apr 14;117(15):8524-8531. doi: 10.1073/pnas.1920875117

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *