Коли людство опановуватиме космос та заселятиме інші, ніж Земля, планети, постане проблема стабільного вирощування їжі. Учені провели експеримент, направлений на виявлення особливостей росту в космосі їстівних рослин. Задля цього на Міжнародній космічній станції вирощували салат Lactuca sativa. Врожай збирали як поступово (зрілі листки щотижня), так і одноразово. На Землі в цей час вирощували контрольні рослини, їм із затримкою в 24-72 години створювали умови, аналогічні космічним (звісно, за виключенням гравітації).
Порівнювали мікробіом (бактерії та грибки, що мешкали на салаті), а також хімічний склад врожаю. Деякі відміни були знайдені, але вони не стосувалися небезпечних для людини мікробів. Також, було виявлено певну різницю в кількості атомів Fe, K, Na, P, S та Zn. Проте, в цілому це не зменшувало поживної цінності космічних рослин.
Так що невдовзі астронавти МКС зможуть отримувати свіжу вітамінну добавку до свого раціону. Для впевненості у можливості використаня цієї технології у тривалих перельотах потрібні подальші дослідження.
Джерело: Khodadad CLM, Hummerick ME, Spencer LE, Dixit AR, Richards JT, Romeyn MW, Smith TM, Wheeler RM, Massa GD. Microbiological and Nutritional Analysis of Lettuce Crops Grown on the International Space Station. Front Plant Sci. 2020 Mar 6;11:199. doi: 10.3389/fpls.2020.00199
Залишити відповідь