Однією з ключових концепцій у екології є поняття екологічної ніші – умовної ролі, яку відіграє популяція того чи іншого виду в екосистемі. Чим більш схожі ніші займають дві популяції, тим жорсткіша між ними конкуренція. Дві популяції різних видів не можуть тривалий час ділити ту саму нішу, адже вони є різними та мають різну пристосованість. Тож, з часом або популяція витіснить іншу, або ж вони видозміняться аби займати дещо різні ніші.
Екологічна ніша складається з трьох головних компонентів – простору (ареал популяції), часу (наприклад, денні чи нічні організми) та ресурсів (вода, їжа тощо). Добре відомо, що людина істотно впливає на просторовий компонент – вирубає ліси, розорює степи та ін. Менше відомий наш вплив на інші складові ніш.
Дослідники проаналізували дієту хижих тварин, що мешкають у Північній Америці, залежно від ступеня впливу на їх популяції людини. Виявилося, що внаслідок останнього в раціоні усіх хижаків істотну частку займає людська їжа (не люди, звісно, але рештки нашої їжі). Внаслідок цього збільшується ступінь перекриття екологічних ніш різних видів, збільшення міжвидової конкуренції та появи конкуренції із людиною. Також порушується динаміка циклів хижак-жертва, що веде до розбалансування функціонування угруповань та екосистем у цілому.
Джерело: Manlick PJ, Pauli JN. Human disturbance increases trophic niche overlap in terrestrial carnivore communities. Proc Natl Acad Sci U S A. 2020 Oct 27;117(43):26842-26848. doi: 10.1073/pnas.2012774117
Залишити відповідь