Усі знають ім’я першого космонавта Юрія Гагаріна. Не менш популярними є і перші космонавти-собаки. Білка та Стрілка є героями коміксів та мультфільмів. А от мало хто знає про котів-астронавтів. Першим, точніше першою стала кішка на ім’я Фелісет (Félicette).
Її політ був частиною космічної програми Франції. До Фелісет на орбіту запускали щурів, але зрозуміло, що цікавіше було вивчити можливості та фізіологічні реакції більших за розмірами ссавців.
14 кандидатів у астронавти купили у торговця домашніми тваринами. До польоту вони не мали імен, аби науковці не мали персональної прив’язаності. Наша героїня мала код С341.
Усі претенденти проходили тренування та навчання, деякі елементи яких подібні до сучасних програм підготовки астронавтів.
Тварини були прооперовані, аби забезпечити телеметричний контроль за функціонуванням організму. З двох електродів знімалася електрокардіограма, дев’ять були вживлені в череп і реєстрували активність соматосенсорної та асоціативної кори, вентрального гіпокампа й ретикулярної формації. Додаткові два електроди, прикріплені до кінцівок, давали можливість стимулювати м’язи.
Старт відбувся зранку 18 жовтня 1963 року з бази у Алжирі. Політ був суборбітальним та тривав 13 хвилин. Час розгону був 42 секунди, під час яких кішка переживала прискорення 9g. Далі на висоті 152 км розгінний модуль від’єднався, і протягом 5 хвилин настала невагомість. Приземлення відбулося успішно, і С341 стала першою кішкою, що побувала в космосі.
В результаті польоту ученим вдалося зібрати чимало якісних фізіологічних даних, зокрема зареєстрували зниження частоти серцевих скорочень і дихання під час невагомості. Результати були оприлюднені в ЗМІ, які дали астронавтці ім’я Фелікс – від героя популярного на той час коміксу. Космічне агентство прийняло його як офіційне, лише змінивши на жіночу форму. Через два місяці кішка була евтаназована для того, щоб вивчити її мозок.
Був запланований і наступний політ – із колегою Фелісет, але він відбувся невдало. Одна з 14 кішок погано перенесла хірургічну операцію, через що була виключена з програми. Члени команди залишили її як талісман, давши ім’я Скубіду. Надалі космічна програма Франції переключилася на використання мавп. Відтак, Фелісет лишилася не тільки першою, а й єдиною кішкою-астронавткою.
На честь Фелісет було випущено кілька серій поштових марок.
У 2017 році ентузіаст Метью Серж Гай запустив краудфандінгову кампанію для збору коштів на пам’ятник. У грудні 2019 року його було відкрито у Міжнародному Космічному Університеті в Стразбурзі.
Кішка сидить на Земній кулі, вдивляючись у небо, куди вона колись мандрувала.
Залишити відповідь