Тривалий час вважалося, що використання інструментів притаманне лише людині та людиноподібним мавпам. Розвиток техніки зробив доступними відеокамери, які можна встановити у віддалених та недоступних ділянках, та за їх допомогою спостерігати за поведінкою тварин у природних умовах. Тому ми накопичуємо все більше відомостей про використання інструментів. Серед птахів, певно, найбільш відомими є новокаледонські круки, які в лабораторних умовах здатні навіть використовувати інструменти задля виготовлення інших інструментів.
У свіжій статті в PNAS вперше опубліковані відомості щодо використання інструментів різними морськими птахами. Зокрема, тупики (Fratercula sp.) за допомогою знайдених паличок чухають своє тіло, куди не можуть дістати дзьобом (на фото, а в статті є відео). Це ніби невелике спостереження розширює наші уявлення щодо використання птахами інструментів (до цього повідомлялося переважно про застосування в контексті добування їжі). По-друге, це розширює таксономію видів, здатних до орудійної діяльності, тепер ми знаємо, що це не лише горобцеподібні (Passeriformes). Крім того, дослідники спостерігали за такою поведінкою в популяціях, відділених на 1700 км, а отже така спонтанна поведінка може бути досить поширеною.
Вивчаючи інші види тварин, певно, ми знайдемо ще не один новий приклад використання інструментів та високих когнітивних здібностей.
Джерело: Fayet AL, Hansen ES, Biro D. Evidence of tool use in a seabird. Proc Natl Acad Sci U S A. 2020 Jan 21;117(3):1277-1279. doi: 10.1073/pnas.1918060117
Залишити відповідь