Користь отрут

Страх змій є у значній мірі вродженим. Ці рептилії є непомітними, швидкими та часто отруйними. Наша фауна також містить ряд отруйних змій, хоч їм далеко до світових лідерів.

Палеонтологічні знахідки свідчать, що ці тварини були поширеними вже 100 млн років тому. Гарною новиною є те, що люди не є цільовою здобиччю отруйних змій – ми занадто великі. А поганою – те, що контакт із змією може бути випадковим, і вона вкусить не задля полювання, а захищаючись. В Україні шанс зустріти гадюку є невисоким (але цілком реальним!), а от у світі від змій щороку страждає 5 млн. людей, 400 тис. з яких ампутують кінцівки, а близько 100 тис. помирають. Близько половини таких смертей припадає на Індію, де багато як змій, так і людей.

Отрута змій – це складний “коктейль” з білків та пептидів. Для боротьби із ними винайшли метод протиотрут – сироватка із антитілами, вироблена з крові імунізованих до отрути ссавців. Оскільки композиція отрути є складною, сироватка також не менш проста і часто викликає побічні імунні реакції. Сучасна молекулярна біологія здатна розширити та покращити методи лікування наслідків укусів.

Дослідники прочитали геном індійської кобри Naja naja. В ньому виявилося більше 23 тис. “білкових” генів, з яких половина працює у отруйних залозах. За синтез отрути відповідають 139 генів, з яких 19 є ключовими. Отримані дані можуть бути використаними для синтезу ефективних та безпечних протиотрут. А крім цього за ними можна встановити особливості еволюційного становлення отруйності змій, що становить неабиякий науковий інтерес. Більше того, знання структури хімічних компонентів отрути та механізмів їхньої дії може дати нам нові сполуки лікарської дії – для боротьби із гіпертензією, болем та іншими недугами.

Джерело: Suryamohan K, Krishnankutty SP, Guillory J, Jevit M, Schröder MS, Wu M, Kuriakose B, Mathew OK, Perumal RC, Koludarov I, Goldstein LD, Senger K, Dixon MD, Velayutham D, Vargas D, Chaudhuri S, Muraleedharan M, Goel R, Chen YJ, Ratan A, Liu P, Faherty B, de la Rosa G, Shibata H, Baca M, Sagolla M, Ziai J, Wright GA, Vucic D, Mohan S, Antony A, Stinson J, Kirkpatrick DS, Hannoush RN, Durinck S, Modrusan Z, Stawiski EW, Wiley K, Raudsepp T, Kini RM, Zachariah A, Seshagiri S. The Indian cobra reference genome and transcriptome enables comprehensive identification of venom toxins. Nat Genet. 2020 Jan;52(1):106-117. doi: 10.1038/s41588-019-0559-8

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *