Місячні ями

Хто хоч раз дивився на зображення поверхні Місяця, не міг не помітити численні кратери. У пригодах Незнайка один з тамошніх учених пропонував гіпотезу, що кратери мають походження, подібне до бульбашок при приготуванні млинців. Проте, перемогла гіпотеза, з якою згодні й справжні учені – більшість з кратерів є наслідками зіткнень із метеоритами.

Якщо великі добре помітні та їх легко вивчати, дрібні виявляти важко. Наразі визнаним числом кратерів є 7895, а виникнення 1411 з них датоване. Відправити людей на Місяць досліджувати його поверхню поки що проблематично, але допогти може штучний інтелект.

Дослідники використали знімки поверхні супутника нашої планети, зроблені китайською місією Chang’E. На них “натравили” алгоритми глибокого машинного навчання, які виявили 109956 нових кратерів. Щодо частини з них вдалося також встановити час утворення. Для тренування алгоритмів були використані дані щодо відомих кратерів, але не усіх. Інші відомі слугували для оцінки якості його роботи. Алгоритм виявив близько 94% таких кратерів.

Номенклатуру кратерів регулює Міжнародний астрономічний союз (МАС). Найбільші кратери мають персональні імена, із переліком яких можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: Yang C, Zhao H, Bruzzone L, Benediktsson JA, Liang Y, Liu B, Zeng X, Guan R, Li C, Ouyang Z. Lunar impact crater identification and age estimation with Chang’E data by deep and transfer learning. Nat Commun. 2020 Dec 22;11(1):6358. doi: 10.1038/s41467-020-20215-y

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *