Якщо ми тривалий час не маємо доступу до їжі, то стаємо голодними. Активізується гіпоталамічний центр голоду та пов’язані лімбічні структури, що супроводжується як формуванням відповідного суб’єктивного відчуття, так і зростанням мотивації пошуку їжі – цей процес непогано досліджений. Учені перевірили, а як на мозку позначається вимушена соціальна ізоляція.
Для цього групу з 40 добровольців тестували тричі. В один день їх позбавляли їжі, кави та ін. окрім води на 10 годин. У інший день вони протягом такого ж часу знаходилися наодинці у окремій кімнаті, із снеками та напоями, і що найстрашніше – відбирали смартфони та планшети, натомість для розваг були пазли, судоку, тетрис та приладдя для малювання/писання. Врешті, третя сесія була контрольною.
Виявилося, що подібно до голоду, соціальна ізоляція призводила до “соціального голоду”. По закінченні періодів позбавлення учені просканували відповіді мозку на пред’явлення зображень трьох типів – улюбленої їжі, улюбленої соціальної активності та контрольних фотографій красивих квітів.
Перегляд зображень бажаних об’єктів збільшував активність дофамінергійних нейронів чорної речовини середнього мозку, вони надсилають свої проекції до базальних гангліїв, і це є частиною системи винагороди. Такий ефект був подібним як у випадку харчового, так і соціального голоду. А от активація кортикальних структур та базальних гангліїв була дещо відмінною.
Автори зазначають, що особливо зараз, коли мільйони людей зіткнулися із ситуацією вимушеної ізоляції, важливо вивчати нейрональні механізми формування соціальних мотивацій.
Джерело: Tomova L, Wang KL, Thompson T, Matthews GA, Takahashi A, Tye KM, Saxe R. Acute social isolation evokes midbrain craving responses similar to hunger. Nat Neurosci. 2020 Dec;23(12):1597-1605. doi: 10.1038/s41593-020-00742-z
Залишити відповідь