Ферменти є дуже важливими білками, які обумовлюють існування живих систем. Білки, що мають інші функції, теж важливі, але ферменти є головними гравцями у біохімії. Міжнародна база ферментів містить більше 7000 назв і постійно поповнюється.
Одним із найважливіших ферментативних процесів на нашій планеті є фотосинтез. А в ньому ключовим ферментом є рибулозобісфосфаткарбоксилаза або ж RuBisCo. Саме цей білок здійснює включення неорганічного Карбону вуглекислого газу до складу органічних молекул. Оціночно заявлялося, що RuBisCo має бути самим поширеним ферментом на нашій планеті.
Нещодавно дослідники взялися більш точно оцінити масу RuBisCo на Землі. Виявилося, що вона становить близько 0.7Гт, що на порядок вище за попередні оцінки. 90% кількості ферменту припадає на листя наземних рослин (2х10^14 кв.м.). Також автори порахували продуктивність ферменту в біологічних системах дикої природи. Виявилося, що в наземних екосистемах вона в 100 разів, а в океанських – в 7 разів менша за продуктивність в лабораторних умовах (in vitro за 25C). Причинами цього є нерівномірність температур, відсутність фотосинтезу вночі тощо.
Таким чином, отримані дані вказують на чималий резерв підвищення ефективності продукції рослинами біомаси, а відтак забезпечення людства їжею.
Джерело: Bar-On YM, Milo R. The global mass and average rate of rubisco. Proc Natl Acad Sci U S A. 2019 Mar 5;116(10):4738-4743. doi: 10.1073/pnas.1816654116
Залишити відповідь