Певно, багато з нас могли бачити циркові вистави або кінокомедії, в яких тварини керують машинами. Насправді, не кожна людина легко опановує сучасні автомобілі. Дослідники з University of Richmond спробували навчити щурів керувати спеціально розробленою невеликою машинкою. Вона виготовлена з харчового контейнеру. Підлога машини являє собою металеву пластинку. Для керування встановлені три мідні дроти. Коли тваринка стоїть задніми лапами на підлозі, а передніми торкається одного з дротів, вона замикає через себе електричний ланцюг, що слугує керівним сигналом. Три дроти дозволяють рухати машинку вперед або ж повертати направо чи наліво.
Стимулом до навчання була можливість доїхати до смаколика. Виявилося, що щури досить швидко опанували такий неприродний спосіб пересування.
Автори роботи зазначають, що це є проявом високої здатності нервової системи до пластичності, тобто адаптування під мінливі зовнішні умови.
Цей експеримент є більш задля шоу, хоча методика цілком може стати одним з інструментів дослідження поведінки, моторних та когнітивних розладів. Але відомі і більш складні приклади. В них учені реєструють електричну активність мозку з поверхні шкіри (ЕЕГ) або ж з вживлених внутрішніх електродів. Далі комп’ютерний алгоритм аналізує таку активність та перетворює її на команди для більш складного пристрою (механізоване крісло).
Така техніка може допомогти самостійно пересуватися паралізованим пацієнтам.
Залишити відповідь