Фото може здатися на кадр з фантастичного фільму. Проте, це реальна спецоперація проти інвазивного виду, яка відбулася в США минулого тижня. Причому не мікроорганізму чи вірусу, як могло б здатися за костюмами, а комахи – точніше, шершнів. Чи, як їх називають, шершнів-убивць.
Мова йде про Vespa mandarinia – типово поширений у Азії вид. Це найбільший відомий шершень, його розмір сягає 4.5 см, а жало – до 6 мм. Значні розміри спричиняють велику дозу отрути, що впорскуєттся при укусі. В людини вона може викликати ниркову недостатність. Попри жахаючу назву, кількість жертв гігантського азійського шершня на рік становить кілька десятків людей.
Колонії цих азійських комах були виявлені у США поблизу із кордоном з Канадою. Небезпека даних шершнів полягає не лише у ймовірності вкусити людину та спричинити смерть. В одну з фаз життєвого циклу, яку називають “slaughter phase” (фаза забою), вони як хижаки повністю винищують гнізда медоносної бджоли.
Цікаво, що японська бджола Apis cerana japonica має власну стратегію захисту. Коли шершень бачить гніздо, він випускає феромон, суть сигналу якого ніби “бачу жертву”. Уловлюючи його, близько сотні бджіл влаштовують засідку, при цьому лишаючи вхід до гнізда вільним. Після проникнення хижака всередину, бджоли оточують його, формуючи якби кульку та блокуючи здатність шершня до опору. При цьому хазяї активно працюють м’язами, внаслідок чого всередині кульки збільшується температура (до 46С) та концентрація вуглекислого газу. Самі бджоли здатні виживати за таких умов. Але не шершні. Проте, європейська медоносна бджола Apis mellifera так не вміє, через що шершні становлять для неї смертельну небезпеку.
Як видно на фото, працівники вдягнені у спеціальні захисні костюми, які запобігають укусам. Вони засмоктують шершнів у спеціальні контейнери, ніби як у Мисливцях за привидами. Надалі уражені дерева спилять, аби вилучити личинок. Учені вважають, що поруч можуть бути й інші гнізда, тому огляд території триває. Також зазначається, що комахи можуть потенційно розселитися з місця виявлення, переміщуючись випадково у поїздах чи навіть літаках.
Залишити відповідь