Трансплантація або пересадка органів рятує чимало життів. Проте, донорів на всіх не вистачає. Черга на трансплантацію в США довша за 100 тис. пацієнтів. З них щоденно помирають 17, так і не дочекавшись на операцію.
Одними з дефіцитних частин тіла є печінка, серце та нирки. І не кожен орган підходить для пересадки. Проблемою є, наприклад, наявність в історії хвороб донора вірусного гепатиту С або ВІЛ. Цілком зрозуміло, що транплантація органу хворого на гепатит пацієнта реципієнту з пригніченою імунною системою (для запобігання розвитку аутоімунних реакцій) – не сама вдала ідея. Але сучасна наука розробляє шляхи вирішення цієї проблеми.
Одним з них є використання новітніх противірусних ліків прямої дії. Вони блокують репродукцію вірусу, що призводить до позбавлення від нього. Орган стає безпечним та може врятувати чиєсь життя. Для втілення цієї концепції бракує переконливих доказовомедичних аргументів. Трансплантація – одиничний процес, вимагає індивідуального підходу, що ускладнює до неможливості проведення рандомізованого дослідження.
У 2017 році в Університеті Пенсільванії десятьом пацієнтам було пересаджено нирку від людей із вирусом гепатиту С (ВГС). На третій день після операції у всіх було зареєстровано цей вірус. Проте, після курсу лікування за допомогою новітніх ліків протягом 12 тижнів, вірус було подолано, і, що важливо, без істотних побічних ефектів.
У 2019 було проведено інше дослідження – трансплантували серця та печінки від інфікованих ВГС донорів. Чотиритижневий курс лікування успішно поборов передачу вірусу.
Така технологія поки лишається експериментальною, а не звичною. Першою причиною є висока вартість – 80 тис. доларів за курс лікування. Інша – психологічний бар’єр. Не усі пацієнти погоджуються на трансплантацію їм органу від інфікованого донору.
Розробка таких методів є вкрай важливою – інфекції істотно обмежують достуність донорських органів. Негативний внесок спричинила і пандемія SARS-CoV-2 – через відсутність надійного лікування та потенційно високі ризики як для пацієнтів, так і для хірургійного персоналу.
Джерело: Madhusoodanan J. Inner Workings: Advances in infectious disease treatment promise to expand the pool of donor organs. Proc Natl Acad Sci U S A. 2021 Feb 23;118(8):e2100577118. doi: 10.1073/pnas.2100577118
Залишити відповідь