Грати головою

Одним з ігрових прийомів у футболі є гра головою. Це, зрозуміло, пов’язане із механічним впливом на головний мозок, хоча у більшості випадків це не супроводжується якимись помітними симптомами. Ще гірше ситуація у американському футболі, де гравці більш агресивно стикаються один з одним, у тому числі і головою. Але чи дійсно такі удари не мають наслідків для здоров’я?

Учені провели пілотне дослідження, в якому застосували дані різного рівня: поєднали молекулярно-біологічні та біохімічні маркери запалення у мозку, результати томографічного сканування та дані про контроль моторних функцій в тесті із віртуальною реальністю. Дані збиралися з 23 футболістів до початку ігрового сезону та після нього.

Виявилося, що два молекулярно-біологічних маркери статистично значущо передбачали зміни структури нейромереж спокою, виявлених за допомогою томографії. Один з маркерів запалення разом із томографічними даними дозволяли передбачити рівень моторного контролю.

Важливо, що маркери запалення позитивно корелювали із числом випадків зіткнень головою. Те ж стосувалося і ступеня схожості пасивного режиму роботи мозку до початку та наприкінці сезону (чим більше ударів головою, тим більші зміни у роботі мозку). В цілому ступінь відмін роботи мозку протягом експерименту в футболістів був більшим за контрольну групу.

Автори зазначають, що у фізично здорових спортсменів спостерігається більший ступінь мікрозапалення нервової тканини, що призводить до змін в роботі нейромереж спокою та моторного контролю.

Джерело: Vike NL, Bari S, Stetsiv K, Walter A, Newman S, Kawata K, Bazarian JJ, Martinovich Z, Nauman EA, Talavage TM, Papa L, Slobounov SM, Breiter HC. A preliminary model of football-related neural stress that integrates metabolomics with transcriptomics and virtual reality. iScience. 2021 Dec 15;25(1):103483. doi: 10.1016/j.isci.2021.103483

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *