Як бігають водяні ведмеді

Тихоходи є одними з найзагадковіших створінь на нашій планеті. Їм притаманний ряд дивовижних ознак. Відома їхня властивість зберігати життєздатність після висушування та піддання ексремальним температурам – від -271°C до +150°C. Здатні виживати у безповітряному просторі та переносити високі дози іонізуючого випромінювання.

Зоологи виокремлюють тихоходів у окремий тип. До нього належать близько 1000 видів. Представники мешкають у прісних та солоних водоймах, у ґрунті тощо.

З назви зрозуміло, що тихоходи або водяні ведмеді, як їх ще називають, мають здатність ходити. Певно, вони є найменшими тваринами з ходильними кінцівками. Незважаючи на широкий діапазон умов мешкання, тихоходи мають подібний план будови тіла, організації кінцівок та переміщення. Цей процес був нещодавно детально досліджений.

Учені використали високошвидкісну відео реєстрацію переміщення тварин на різних драглистих субстратах. Виявилося, що характер крокування цих “ведмедиків” нагадує такий у комах, незважаючи на істотну різницю у розмірах та структурі опорно-рухового апарату в цих груп. Цікаво, що якщо вони переміщують на більш текучих поверхнях, то переходять в режим, що нагадує галоп. Таке ж спостерігається і в членистоногих, коли вони прагнуть рухатися по м’якому чи сипучому субстрату.

Зважаючи на еволюційну віддаленість тихоходів та членистоногих, автори припускають, що подібність патернів локомоції може свідчити про існування певного прадавнього, вихідного способу механічної організації крокування та нервового керування ним. А з практичної точки зору отримані дані можуть бути використані для побудови систем руху якихось м’якотілих роботів.

У статті є відео переміщення кількох тваринок 🙂

Джерело: Nirody JA, Duran LA, Johnston D, Cohen DJ. Tardigrades exhibit robust interlimb coordination across walking speeds and terrains. Proc Natl Acad Sci U S A. 2021 Aug 31;118(35):e2107289118. doi: 10.1073/pnas.2107289118

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *