Марсіанське життя

Можливість існування життя на Марсі здавна приваблює фантастів. Наразі ми знаємо, що його сучасний клімат несумісний із нашим життям. Але чи завжди Червона планета була такою? Сучасні знахідки натякають на існування прадавнього марсіанського океану. Дослідники побудували складну модель, що доводить можливість стабільного океану три млрд. років тому – приблизно, коли на нашій планеті зароджувалося життя.

У відповідності до розрахунків, середня температура на планеті могла сягати нижче нуля. Тим не менш, циркуляція рідини призводила до прогрівання певних ділянок до +4.5 °C. Разом це уможливлювало простий водний цикл – вона випаровується з тепліших ділянок океану та повертається як дощ або сніг. На підвищених ділянках утворювалися льодовики, фрагменти яких відколювалися та “сповзали” вниз. Так співіснували зледенілі висоти, вологі рівнини та власне океан.

Автори сподіваються, що подальше розроблення та уточнення їхньої моделі дасть точніші результати, які можна буде зіставити із результатами обстеження колишніх прибережних ліній або слідів цунамі.

Джерело: Schmidt F, Way MJ, Costard F, Bouley S, Séjourné A, Aleinov I. Circumpolar ocean stability on Mars 3 Gy ago. Proc Natl Acad Sci U S A. 2022 Jan 25;119(4):e2112930118. doi: 10.1073/pnas.2112930118

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *