Материнська прив’язаність

Інтенсивний догляд за малятами є однією з визначальних ознак поведінки ссавців. Важливе фізіологічне значення при цьому має формування зв’язку між матір’ю та новонародженим. Така прив’язаність формується у перші години або дні після народження, і наразі ми не знаємо точно, який набір чинників ініціює материнську поведінку, та які з них є більш критичними.

Раніше було відомо, що мавп’ячі малята в разі розлучення із матір’ю (наприклад в разі її загибелі) прив’язуються до неживих сурогатних “мавп”. Критично важливою умовою є те, щоб така заміна була м’якою.

Професор Маргарет Лівінгстоун з Гарвардської медичної школи встановила, що ключову роль, схоже, відіграють тактильні чинники. Принаймні в макак резусів, з якими вона працювала.

Одна з них, 8-річна самиця на ім’я Ве народила мертве дитинча. Ветеринарні протоколи вимагають, щоб тіло мавпеня вилучили та належним чином дослідили. Для цього Ве була легко анестезована. Після виходу з наркозу мавпа проявляла сильні ознаки стресу, вона видавала гучні стривожені звуки та всюди шукала знакле маля. Для того, щоб заспокоїти її, дослідниця дала м’яку іграшку, що виявилася поруч. Це була 15-см фігурка миші, яка не була схожа на примата та не мала рис обличчя, але це спрацювало – поведінка Ве нормалізувалася. Спостереження протягом наступних днів показали, що мавпа демонструвала типові ознаки материнської поведінки – вона доглядала “дитину” та проявляла тривожність або агресію, коли хтось наближався до неї.

Це було підтверджене і на інших самицях. Причому, тимчасова заміна здорової дитини на іграшку на час, наприклад, ветеринарного огляду, не працювала. Очевидно, що зв’язок матір-дитина утворювався на ранніх стадіях, і просто так обманути цей механізм було неможливим.

Аналіз замінних іграшок показав, що критичним є м’якість та хутровість покриву. Тверді пластикові іграшки, більш схожі формою на дитинчат, не працювали. Тож, поміж усіх сенсорних каналів на формування материнської прив’язаності, схоже, впливає тактильна чутливість.

Звісно, опубліковані спостереження не є прямим свідченням, що такий же механізм працює і в людини. Тим не менш, усім відомо, що м’який дотик часто має заспокійливий вплив та терапевтичне значення, і не лише у дитинстві, а й у дорослому віці.

Джерело: Livingstone MS. Triggers for mother love. Proc Natl Acad Sci U S A. 2022 Sep 27;119(39):e2212224119. doi: 10.1073/pnas.2212224119

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *