Спінальна м’язова атрофія (SMA) – рідкісне генетичне захворювання, головною ознакою якого є загибель мотонейронів, клітин, що обумовлюють нашу здатність керувати м’язати та здійснювати рухи. На клітинному рівні причиною є дефект в гені SMN1, що кодує однойменний білок, назва якого означає фактор виживання мотонейронів (Survival of Motor Neuron). Є кілька форм цієї хвороби, що різняться часом виявлення симптомів та ступенем тяжкості. Смерть може настати в разі неможливості керування дихальними м’язами.
Зараз існують кілька способів лікування цієї хвороби. Один з них ґрунтується на введенні до організму немовляти штучно сконструйованого вірусу, що несе здорову копію гену SMN1. У мотонейронах вірусна ДНК транспортується до ядер, де перетворюється на епісому – таку собі штучну недохромосому, яка, тим не менш, не руйнується, а забезпечує функціонування наявних у ній генів. Синтезований білок SMN дозволяє нейронам нормально функціонувати. Недоліком цього методу є необхідність якомога більш раннього лікування – протягом першого року, а краще півроку життя.
Але більшу проблему становить вартість – разова ін’єкція коштує понад 2 млн. доларів США. Цей препарат відомий як онасемноген абепарвовек або Zolgensma і вважався найдорожчими ліками у світі. Причиною такої ціни є висока вартість багаторічного циклу наукових досліджень, що уможливили його розробку, а також вартість клінічних випробувань. Зараз Zolgensma на третій сходинці, його випереджають Hemgenix для лікування гемофілії B — рідкісного розладу згортання крові (3.5 млн. доларів США) та Lenmeldy для лікування метахроматичної лейкодистрофії — рідкісного генетичного захворювання, що вражає нервову систему та зазвичай призводить до смерті дітей до семи років (4,25 мілн доларів США).
Звісно, така висока вартість робить лікування доступним для дуже невеликої кількості пацієнтів. Проте, існують й інші способи. Наприклад, препарат нусінерсен змінює роботу спорідненого гена SMN2, що кодує подібний до SMN1 білок. Лише SMN2 недостатньо для нормальної роботи клітин, але нусінерсен призводить до синтезу на основі гену SMN2 білка SMN1 (за рахунок впливу на альтернативний сплайсинг – процес, внаслідок якого клітини можуть синтезувати різні білки на основі того самого гена). Вартість цього препарата суттєво менша – “всього” 125000$, але, на відміну від Zolgensma, якого достатньо однієї ін’єкції, цей потрібно періодично “оновлювати”, і вартість річного лікування становить 750000$ в перший рік та 375000$ у наступні. Істотним недоліком нусінерсена є необхідність введення його безпосередньо у спинномозкову рідину, яка омиває нервову систему, що набагато складніше та неприємніше, ніж інфузія (“крапельниця”) або прийом таблеток.
Зараз проходить випробування інший препарат, що також впливає на сплайсинг гену SMN2, – його робоча назва рісдіплам. Він здатен проникати через плаценту та впливати на розвиток плода ще під час вагітності. Його розробник – La Roche – надав препарат для безоплатного тестування, і результат одного з таких випадків був нещодавно опублікований в престижному медичному журналі New England Journal of Medicine.
Вагітна жінка мала високий ризик мати дитину із SMA (раніше народжений та померлий від SMA сиблінг). Генетичний аналіз клітин з амніотичної рідини підтвердив наявність у плода, що розвивається, дефект в гені SMN1. Вона приймала рісдіплам орально починаючи від 32 тидня вагітності і до пологів. Народжена дитина почата отримувати препарат, починаючи з 8 дня життя і до написання цитованої статті (30 місяців). Лікарі моніторили стан здоров’я як матері, так і немовляти. Ознак спінальної м’язової атрофії у дитини виявлено не було, як і суттєвих побічних ефектів у матері. Водночас, в малюка спостерігалися певні проблеми на кшталт серцевих шумів та дефектів розвитку зорового нерва, але дослідники вважають, що ці процеси розпочалися до прийому рісдіпламу та не мають до нього стосунку. Звісно, результати одного спостереження ще не дають можливості робити надійні висновки, але вселяють оптимізм.
Джерела: Finkel RS, Hughes SH, Parker J, et al. Risdiplam for Prenatal Therapy of Spinal Muscular Atrophy. N Engl J Med. Published online February 19, 2025. doi:10.1056/NEJMc2300802
Головне зображення: Rare genetic disorder treated in womb for the first time
Залишити відповідь