Наше тіло складається з безлічі клітин. Звісно, ця безліч є скінченною, але її вкрай важко точно порахувати, адже не можна “розібрати” його на поодинокі клітини та просто порахувати. Тривалий час дослідники не могли порахувати навіть кількість нервових клітин – тих, що в дорослому стані не діляться, а отже задачка, здавалося б, простіша. Вважалося, що їх 100 млрд., але сучасніші оцінки вказують на 86 млрд.
В тілі людини виділяють понад сотню типів клітин, а детальніша класифікація називає їх до 400. Та лідерами за кількістю є еритроцити – червоні кров’яні тільця, що транспортують в нашій крові кисень та вуглекислий газ. У першому наближенні ситуація виглядає так:
Автори нещодавно опублікованого дослідження провели детальний аналіз усієї наявної в науковій літературі інформації (понад 1500 досліджень) та узагальнили її, отримавши детальний каталог різноманітності людських клітин. Його побудували окремо для усереднених дорослих чоловіка (70 кг, 176 см) та жінки (60 кг, 163 см), а також 10-річної дитини (32 кг, 138 см). Результат представлений на головному зображенні цього посту.
Як і на діаграмі вище, домінують без’ядерні кров’яні елементи – еритроцити та тромбоцити, кількість яких в 4 рази перевищує сумарну кількість усіх інших клітин (тобто, близько 80%: 29 млрд з 36). З решти 7 млрд. і далі домінують клітини крові, але вже білі тільця – лейкоцити. Щоправда, 98% з них знаходяться не в судинах, а у тканинах. Третю сходинку хітпараду кількості займають різноманітні епітелії.
У нашому тілі мешкають і інші організми, головним чином симбіотичні бактерії. Їхня кількість майже така ж, як і кількість генетично наших, ріднесеньких клітиночок, але бактерій трохи більше – 38 млрд.
Інший розподіл буде, якщо ми побудуємо рейтинг за сумарною біомасою. Тут безперечними лідерами будуть посмуговані скелетні м’язові волокна – на них припадає 21.5 кг з сумарної клітинної маси у 45 кг (у тілі чоловіка). Другу сходинку тримають клітини жирової тканини, а кров (сумарно еритроцити та лейкоцити) на третій позиції.
Розміри окремих клітин також суттєво варіюють.
Найменшими є кров’яні пластинки – тромбоцити, що забезпечують здатність крові до згортання. По суті вони навіть не повноцінні клітини, а фрагменти клітин попередниць. Найбільші ж розміри у скелетних м’язових волокон. Як і тромбоцити, вони також не зовсім повноцінні поодинокі клітини. Під час ембріонального розвитку клітини попередниці зливаються, утворюючи видовжені багатоядерні структури – м’язові волокна. На другому місці за величиною знов жирові клітини. Третю сходинку займають нервові клітини, чиї відростки хоч і тонесенькі, але можуть сягати в довжину більше метра.
Детальна інформація доступна для вивчення в інтерактивному форматі на спеціалізованому сайті Human Cell Treemap.
Джерело: Hatton IA, Galbraith ED, Merleau NSC, Miettinen TP, Smith BM, Shander JA. The human cell count and size distribution. Proc Natl Acad Sci U S A. 2023 Sep 26;120(39):e2303077120. doi: 10.1073/pnas.2303077120
Залишити відповідь