Погода в Україні стає все більш теплою, і це означає, що скоро з’являться різноманітні комахи, які докучають нам своїм дзижчанням та кусанням. Одними з найнеприємніших в цьому плані є комарі. Крім дратівливого звуку та болючих укусів, вони здатні й на більші неприємності, зокрема, будучи поширювачами збудників багатьох інфекційних хвороб – від малярії до багатьох вірусів.
Загалом, комарі населяють усі континенти, і навіть трапляються в Антарктиді. В Україні можна зустріти представників багатьох видів. Одним з найбільш поширених є комар звичайний – Culex pipiens, а керім нього нас можуть кусати комарі з родів Anopheles та Aedes тощо.
Ви, певно, помічали, що “увага” комарів до людей може бути геть різною – одних вони кусають часто, інших же ігнорують. Причин цьому є багато, і вони поки детально не вивчені.
Популярним уявленням є залежність “смакових властивостей” людини від групи крові. У нещодавньому дослідженні учені протестували цю гіпотезу і виявили, що комарі (а саме Aedes aegypti) надають перевагу людям з групою крові В (вона ж третя). При цьому в якості приманки ефективніше “працює” як власне кров (на рисунку a), так і змив зі шкіри чи з пахв (b). Найменш смачною виявилася кров групи А (II).

Відомим фактом є те, що кусають нас не усі комарі, а лише самиці. Необхідну для життєдіяльності енергію представники обох статей отримують з нектару квіток, а от для розвитку яєць потрібне додаткове джерело білків та ліпідів, яким і є кров ссавців.
Цікаво, що для комарів не кожна кров однаково корисна. Найкраще перетравлюється кров 0 (I) групи, а найгірше АВ (IV). А от вихід яєць на одну самицю найбільший при споживанні крові В (III).

Чим саме відрізняється кров різних груп з точки зору харчової цінності для комарів, поки невідомо.
Оцінюють же привабливість людей комарі переважно за запахом, тобто на основі летких хімічних сполук, що ми їх вивільняємо.
Дослідники виявили, що на привабливість для комарів істотно впливають карбонові кислоти, які виділяються з потом. Наша здебільшого позбавлена густого волосяного покрову шкіра є дуже зручною з точки зору цих комах, адже леткі органічні сполуки легко випаровуються та є надійним індикатором того, що поруч щось смачненьке. Ароматична композиція конкретної людини визначається, зокрема, складом бактерій, що мешкають на шкірі. А на привабливість для комарів головним чином впливають карбонові кислоти – що їх більше, то людина смачніша, і цей ефект триває роками.

Автори встановили, що найбільше значення мають пента-, гепта- та нонадеканові кислоти, а з ними ще 10 невстановлених сполук з цього ж класу. При цьому співвідношення таких речовин в різних привабливих для комарів людей було істотно відмінним. Тож, різні люди подобаються комарам за різний смак. Ми ж теж можемо одночасно любити стейк та яблучний пиріг незважаючи на їх геть різні смаки 😏
Та аромат нашої шкіри визначається не лише генетичними чинниками, а й довкіллям та способом життя. Зокрема, зазвичай ми щодня піддаємо шкіру чималим кількостям косметичних засобів. Дослідники вивчили, як профіль ароматичних сполук змінюється при використанні мила найбільш популярних у США брендів (Dial, Dove, Simple truth, Native).

Очікувано виявилося, що склад таких сполук істотно змінюється.

Застосування мила змінює перевагу природних альдегідів, кетонів та естерів на терпени (головним чином, ψ-Limonene).
Тест на вибір показав, що аплікація мила здатна змінювати привабливість для комарів деяких (але не всіх) людей, причому як позитивно, так і негативно. Ймовірно, вплив компонентів косметики визначається взаємодією із природними сполуками шкіри.
На основі відомостей про хімічний склад мила різних брендів учені розробили приваблювальну та відразливу ароматичні композиції, і вони спрацювали саме, як було передбачено.
Знання того, що подобається чи не подобається комарам, є важливим для створення як репелентів, які їх відлякують та забезпечують людині спокій, так і пасток, що приваблюють комах та дають можливість їх знищити. Контролювання популяцій комарів дає змогу обмежувати поширення хвороб, збудників яких переносять ці комахи. Щороку від таких захворювань страждають до 700 млн людей, з яких сотні тисяч помирають. На щастя, ареали цих патогенів розташовані за межами України, ближче до екватору, де тепліше ті більша вологість.
Джерела:
Khan SA, Ombugadu A, Ahmad S. Host-seeking behavior and fecundity of the female Aedes aegypti to human blood types. Pest Manag Sci. 2022 Jan;78(1):321-328. doi: 10.1002/ps.6635
De Obaldia ME, Morita T, Dedmon LC, Boehmler DJ, Jiang CS, Zeledon EV, Cross JR, Vosshall LB. Differential mosquito attraction to humans is associated with skin-derived carboxylic acid levels. Cell. 2022 Oct 27;185(22):4099-4116.e13. doi: 10.1016/j.cell.2022.09.034
Verhulst NO, Qiu YT, Beijleveld H, Maliepaard C, Knights D, Schulz S, Berg-Lyons D, Lauber CL, Verduijn W, Haasnoot GW, Mumm R, Bouwmeester HJ, Claas FH, Dicke M, van Loon JJ, Takken W, Knight R, Smallegange RC. Composition of human skin microbiota affects attractiveness to malaria mosquitoes. PLoS One. 2011;6(12):e28991. doi: 10.1371/journal.pone.0028991
VanderGiessen, M., Tallon, A. K., Damico, B., Lahondère, C., & Vinauger, C. (2023). Soap application alters mosquito-host interactions. IScience, 106667. https://doi.org/10.1016/j.isci.2023.106667
Титульне зображення: Aeges aegypty, CDC
Залишити відповідь